Postul de radio „Jurnal FM”, în calitatea sa de furnizor regional de servicii media, va organiza dezbateri electorale pentru circumscripțiile uninominale din raza de acoperire a postului: Edineţ, Chişinău, Sângerei, Teleneşti, Ustia (Dubăsari) și Rezina.

La organizarea dezbaterilor electorale, „Jurnal FM” va asigura respectarea principiilor echilibrului, imparțialității, responsabilității și pluralismului de opinii în cadrul luărilor de cuvânt ale concurenților electorali/participanților la referendum.

Dezbaterile electorale se vor organiza în zilele de luni-vineri, în perioada 11-22 februarie 2019, în intervalul orar 12:10-13:00.

La dezbaterile electorale participă concurenții electorali sau reprezentanții lor înregistrați în circumscripțiile date.

Concurenții electorali doritori să participe la dezbateri urmează să expedieze o cerere cu o atare solicitare la adresa de email lidia.marin@jurnalfm.md. Timpul acordat fiecărui participant va fi cronometrat. Concurenții electorali care au înaintat email-ul privind participarea la dezbateri vor fi invitați la dezbaterile electorale cu cel puțin 24 ore înainte de difuzarea pe post a fiecărei emisiuni pentru ziua în care va avea loc dezbaterea pentru circumscripția respectivă, în ordinea depunerii cererii.

Refuzul de a participa ori absența unui sau câtorva concurenți electorali la dezbateri se dau publicității și nu constituie temei pentru anularea sau suspendarea emisiunii. În cazul neparticipării unui sau câtorva concurenți electorali, timpul rezervat lor este omis din volumul total al emisiei și nu se recuperează.

Regulile de desfășurare a dezbaterilor sunt aduse la cunoștința concurenților electorali odată cu invitația de participare și la începutul emisiunii de dezbateri electorale.

 

Graficul desfășurării dezbaterilor electorale pentru alegerile deputaților în Paramentul Republicii Moldova din 24 februarie 2019, pe circumscripțiile uninominale, la postul de radio Jurnal FM,  din zonele de amplasare a emițătoarelor postului.

 

 Data/Ziua     Ora             Circumscripții uninominale
 

11 februarie

       Luni

 12:10-12:55            Circumscripția uninominală nr. 3 Edineț

                           (9 candidați înregistrați)

           Circumscripția uninominală nr. 12 Sângerei

                           (6 candidați înregistrați)

 

12 februarie

      Marți

 12:10-12:55             Circumscripția uninominală nr. 13 Rezina

                           (7 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 14 Telenești

                           (6 candidați înregistrați)

 

13 februarie

    Miercuri

 12:10-12:55     Circumscripția uninominală nr. 19 comuna Ivancea

                           (7 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 23 Chișinău

                           (5 candidați înregistrați)

 

15 februarie

      Vineri

 12:10-12:55             Circumscripția uninominală nr. 24 Chișinău

                            (5 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 25  Chișinău

                            (4 candidați înregistrați)

 

18 februarie

        Luni

 12:10-12:55             Circumscripția uninominală nr. 26 Chișinău

                            (7 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 27  Chișinău

                            (6 candidați înregistrați)

 

 

19 februarie

       Marți

 

 12:10-12:55

            Circumscripția uninominală nr. 28 Chișinău

                             (7 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 29  Chișinău

                             (4 candidați înregistrați)

 

20 februarie

    Miercuri

 12:10-12:55             Circumscripția uninominală nr. 30 Chișinău

                             (9 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 31  Chișinău

                             (6 candidați înregistrați)

 

22 februarie

      Vineri

 12:10-12:55             Circumscripția uninominală nr. 32 Chișinău

                             (3 candidați înregistrați)

            Circumscripția uninominală nr. 33  Chișinău

                             (6 candidați înregistrați)